021-88611304-5

تماس با مشاوران نیکان

 

قهرمانان سلامت در دوران کرونا: تب سنج، پالس اکسیمتر

قهرمانان سلامت در دوران کرونا: تب سنج، پالس اکسیمتر

قهرمانان سلامت در دوران کرونا

امروزه کمتر کسی است که با بیماری کرونا و عوارض ناشی از ابتلای به آن آشنایی نداشته باشد: تب، سرفه های خشک، خستگی و بی حالی، از بین رفتن حس بویایی و چشایی، آسیب های ریوی و گوارشی و … .  از شایع ترین این عوارض که در میان بیشتر مبتلایان دیده می شود، می توان به افزایش دمای بدن و کاهش سطح اکسیژن خون (ناشی از التهاب ریه ها) اشاره کرد که نشانه های مهمی در تشخیص احتمال ابتلا به کرونا محسوب می شوند.                                                                                          تب سنج

 

در این میان با روشن شدن هر چه بیشتر رویه های تشخیص و درمان این بیماری، همواره بحث تجهیزات پزشکی مورد استفاده برای بیماران چه افرادی که در بیمارستان بستری می شوند و چه بیمارانی که در منزل قرنطینه می شوند، مطرح بوده است. از میان تمام تجهیزات پزشکی که در جریان تشخیص و درمان این بیماری به کاربرده می شوند، دو وسیله به ظاهر ساده، بیشترین نقش را در تشخیص علائم ابتلای به این بیماری ایفا کرده اند: پالس اکسیمتر و تب سنج که هم در منازل و هم در مراکز درمانی کاربرد دارند. در ادامه این مطلب با این دو کالای پزشکی بیشتر آشنا می شویم:

 

دراین مقاله می خوانید

پالس اکسیمتر:

 

در هنگام تنفس، اکسیژن از طریق دستگاه تنفسی وارد سیستم گردش خون می شود و پس از فعل و انفعالات درون بدن، دی اکسید کربن از طریق عمل بازدم به هوا بازگردانده می شود. در بیماران مبتلا به کرونا که وارد فاز حاد تنفسی می شوند، ریه ها در اثر التهاب و عفونت، از مایع پر و سفت شده و عمل اکسیژن رسانی با اختلال مواجه می شود. در این حالت فرد دچار هیپوکسمی یا کاهش سطح اکسیژن خون می شود که منجر به تنگی نفس، افزایش تعداد تنفس در دقیقه، سر درد، سرگیجه، بی قراری، احساس سوزش در انگشتان و … در فرد بیمار می گردد. پالس اکسیمتر دستگاهی است که درصد اکسیژن اشباع در خون(SPO2) را به صورت غیر تهاجمی اندازه گیری و بر روی صفحه نمایش نشان می دهد. این دستگاه ها دارای مدل های خانگی، بیمارستانی (رومیزی) و اطفال و نوزاد هستند.

پالس اکسیمتر

 

در مدل های خانگی که پالس اکسیمتر انگشتی نیز نامیده می شود، دستگاه مانند یه گیره سر انگشت قرار می گیرد و بعد از چند ثانیه، درصد اکسیژن اشباع خون و ضربان قلب را نشان می دهد. در مدل های بیمارستانی پروب سنجش بر روی انگشت قرار می گیرد و توسط کابل به دستگاه متصل و اطلاعات بر روی صفحه نمایش دستگاه مشخص می شود. پالس اکسیمترهایی که  برای نوزادان و اطفال استفاده می شوند، دارای پروب هایی هستند که قابلیت بسته شدن به دور مچ دست یا پا را دارند. پروب پالس اکسیمتر دارای یک منبع نور قرمز است که بر اثر میزان جذبی که از نور در بافت بدن اتفاق می افتد، میزان اکسیژن خون را تشخیص می دهد. در حالت طبیعی میزان اکسیژن اشباع خون از ۹۳ درصد شروع می شود و چنانچه نمایشگر دستگاه عدد کمتر از ۹۰ را نشان دهد بهتر است که بیمار پس از مشورت با پزشک متخصص نسبت به اکسیژن تراپی(استفاده از کپسول اکسیژن یا دستگاه اکسیژن ساز) اقدام کند.

 

تب سنج:

 

یکی از اصلی ترین علائم ابتلای به بیماری و عفونت در انسان تب است که نشان دهنده مبارزه بدن با عامل بیماری زاست. در مورد بیماری کرونا نیز به همین صورت است و امروزه تب از شایع ترین نشانه های ابتلا به این بیماری محسوب می شود. به طور کلی دمای بدن انسان در حالت نرمال ۳۶/۵ تا ۳۷/۵ درجه سانتیگراد است (البته در مطالعات دقیق تر این عدد ۳۷/۲ ثبت شده است) و چنانچه دمای بدن از ۳۷/۵(یا دقیق تر از ۳۷/۳) درجه به بالا باشد به عنوان تب در نظر گرفته می شود و فرد باید نسبت به درمان و قرنطینه کردن خود اقدام کند. تب سنج ها در حالت کلی دارای دو مدل تماسی و غیر تماسی هستند.تب سنج

 

تب سنج های تماسی دستگاه هایی هستند که در اثر تماس با بدن، دما را اندازه گیری می کنند. از انواع قدیمی این دستگاه ها، تب سنج های جیوه ای هستند که زیر زبان، زیر بغل و یا به صورت رکتال (در نوزادان و اطفال) قرار می گیرند و دما را نشان می دهند. این دستگاه ها امروزه به دلیل آلودگی های احتمالی ناشی از جیوه و همچنین دشوار بودن خواندن درجه بر روی آنها کمتر استفاده می شوند. در مدل های جدیدتر تب سنج های تماسی، از تکنولوژی دیجیتال استفاده شده است. این دستگاه ها بسته به نوع آنها، داخل گوش، بر روی پیشانی و یا زیر زبان قرار می گیرند و پس از چند ثانیه درجه تب را نشان می دهند.

 

در مقابل، تب سنج های غیر تماسی (لیزری) که از تکنولوژی مادون قرمز استفاده می کنند، در فاصله چند سانتیمتری و بدون تماس با بدن فرد، دما را اندازه گیری می کنند. این دستگاه ها در مقایسه با مدل های تماسی گران تر هستند اما ویژگی مثبت آنها این است که با بدن افراد تماس ندارند و بنابراین عفونت احتمالی را از فردی به دیگری منتقل نمی کنند و همچنین سرعت بالایی در اندازه گیری دارند. بنابراین در ورودی مکان های عمومی که نیاز به تعداد اندازه گیری بالاتر و سریع تر هست، این دستگاه ها گزینه مناسب تری هستند. از تب سنج های لیزری می توان برای اندازه گیری دمای محیط یا دمای مایعات نیز استفاده کرد.

 

شرکت تجهیز سلامت نیکان شما عزیزان را در خرید انواع دستگاه های پالس اکسیمتر و تب سنج مشاوره و یاری می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

2 + 7 =

تماس بگیرید